jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Which formula represents an unsaturated hydrocarbon? (1) C2H6 (3) C5H8 (2) C3H8 (4) C6H14
Which groups led the quest for Mexican independence?
Why do we only see only one side of the moon from Earth A. the moon does not rotate B. the moon takes longer to rotate then to revolve around Earth C. the moon
explain why lighting a sparkler is considered a spontaneous reaction even though it doesn't stat start spontaneously
Which principle asserts that citizens, not politicians or government officials, hold ultimate authority?
Sunflowers belong to which of the following kingdoms? A. Animalia B. Fungi C. Plantae D. Protista
Which principle asserts that citizens, not politicians or government officials, hold ultimate authority?
Is It Deadly To Mix Bleach, Rubbing Alcohol, And/or Hydrogen Peroxide?
who was a king of mesopotamia he tried to make his queen happy by building the hanging gardens of babylon one of the seven wonders of the ancient world
The term –18xy and which other term are like terms? A. –18x B. 4yx C. 9y D. –18