tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Which is a best description of chromosomes in the four daughter cells following meiosis? Each daughter cell is ...
I didn't understand ​
find x and y round to the nearest tenth
What event might you attend if you were an abolitionist?.
"It is our duty to follow social rules for social development." Justify the statementI need a long answer anyone here ​
Substitute a pronoun for the noun or noun phrase in italics. help every I will mark yall brainiest helppp please The cake is delicious
what is the purpose of the "care" step of first aid ?
there are 6 green, 10 white, and 4 blue gumballs in the gumball machine. oscar wants to get a white or green gumball. what is the probability that he will get a
12 ft 16 ft 5 ft 13 ft​
What is the advancement potential (possibilities for higher level positions) in the obstetrics and/gynecology field.