Seudónimo
Seudónimo
02-05-2018
Mathematics
contestada
20 points! I really need your help here.
Respuesta :
Аноним
Аноним
02-05-2018
find the volumes og each box
Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 = 94.5 cm^3
Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3
Find the cost by unit volume:- single costs 1.25 / 94.5 = 0.013228
family costs 2.5 / 192 0.01302
So the family bar costs less by unit volume and is the better buy.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 99+ )
Otras preguntas
Which of the following describes convection? A. a cold swimming pool making a child cold B. a campfire cooking a fish hanging over the fire C. the Sun
The fundamental frequency of a pipe that is open at both ends is 564 hz . part a how long is this pipe?
If something is made in 2017 and sold in 2018 does it count toward GDP? Please help me!!!
which is a wave-cut platform?A)a sand ridgeB)a flat bench like surface C)a ridge of sand projecting the bay D)a sandbar
All matter, must contain
The economist paul samuelson analyzed a scenario in which r&d production suffers from foreign competition, thus lowering its price. samuelson notes that for
(3) wright mills used the term _____ to refer to the top people in u.s. corporations, the military, and politics who make the country's main decisions.
Read the passage. Yet not everyone feels motivated to recycle and, indeed, it can sometimes seem like a complex undertaking. Yet coupled with understanding the
what is 10/16 times 1/15
which of the following are geometric sequences? A. 1,3,9,27,81 B. 10,5,2.5,1.25,0.625, 0.3125 C. 3,6,9,12,15,18 D. 5,10,20,40,80,160