Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

There are ________ parts of speech.
Match each description to the appropriate Enlightenment text. 1. condemned unreasonable British laws2. asserted that people can change governments that no longe
What is the main virtue expected out of a vassal to their lord?
Identify the adverb in the sentence. ​ Joe carefully put a worm on his line. A. carefully B. put C. worm D. on
Choose the word whose main stress is placed differently from that of the others.1. A. calculatorB. bedroom C. apartment D. villa72. A. confident B. creative C.
How has the executive branch changed over the years?
Please help me with this thanks
Plzzz help me with this
You graph an exponential function on a calculator. You zoom in repeatedly to 25% of the screen size. The function y=0.25x represents the percent (in decimal for
write a paragraph describing a time when you were a positive influence for a child. And how might working with children now prepare you for parenthood later