kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

A builder was building a fence. In the morning he worked 2/6 of an hour and later worked 9/10 what is a divison equation
how do i caculate the trmperature change that 725 grams of aluminum will undergo when 2.35x10^4 Joules of thermal energy are added to it?
Mila has $420 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. She buys a new bicycle for $316.33. She bu
2. Name a microbe that lacks a cell wall and would find hypotonic environments detrimental.
what are the missing numbers?
the question is in the photo​
Jermaine and Monica will usually both run 4.5 miles each time they go running. This month, Jermaine ran an additional 27 miles. Which answer choice shows an exp
Rebecca is creating a picture out of beach glass. She finds a piece that is shaped like a parallelogram. The diagram shows the dimensions of the piece of beach
can you explain to me what is the answer​
What is the role of the urinary systern? A.absorb oxygen from the external environment. B.sends electrical signals throughout the body. C. moves blood around t