idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

Please I need help with this question
who was Leonardo davicy​
What is a narrative.
How many solutions exist for the given equation? 12x + 1 = 3(4x + 1) - 2
Francois and Perrault are
The demand for cat food is given by D ( x ) = 140 e − 0.03 x where x is the number of units sold and D(x) is the price in dollars. Find the revenue function. R
True or false????? :/
Which statement best describes the position of the Jeffersonians, or Democratic-Republicans? a. They wanted to compensate American Indians for lost lands and e
Cuando se ________ comida chatarra, se _____ de peso. A. como, aumento B. comen, aumentamos C. come, aumenta D. comemos, aumenta
An admissions officer has determined that the population of applicants to the MBA program has undergraduate GPA’s that are approximately normally distributed wi