chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

please help me !!! and explain !!!!
find two consecutive odd numbers whose sum is 144
How did the civil war help the cause of woman’s suffrage?
what is the solution of the inequality shown below? 8+y>-3
Meridith picked 4 times as many green peppers as red peppers how many green peppers did she pick.
Jakes batter mg average for the softball season is 0,368. What is jakes batting average written in expanded form
Which type of geologic event has to occur to create an angular conformity? igneous intrusion into layered rock sediment deposited on older, eroded igneous rock
How does the risk involved in a money market mutual fund compare with the risk of a certificate of deposit (cd)?
Question 13(Multiple Choice Worth 2 points) Select the correct form of the verb in parenthesis to complete the following sentence: Esteban y yo _______ (escuc
A 13 kg rock is sitting on a cliff. If the rock has 3,500 joules of potential energy, what is the height of the cliff in meters?(Round the answer to the nearest