dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

According to the graph, how many atoms would remain after two half-lives? 20 atoms 80 atoms 40 atoms 50 atoms
Please answer everything correctly FAST!!!!
A 12 kg ball is rolling with a velocity of 10 m/s. How much kinetic energy does the ball have?
Differences between Pressure and upthrust​
c=4x+5y make x the subject of the formula
A swimming pool is shaped like a square. The distance between each of the pool's corners is 20 feet. A pool cover with dimensions of 15 feet by 30 feet is used
A square has 7.5 inches. What is the area ?
in what way were the Code of Hammurabi and the Twelve Tables of Rome similar?
what is the decimal value for the jump control?
help me please ^^^hhdhrhrhhehehdhfhfjfh