xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
What is 25% of $500.00? I think the answer is $475.00 Can someone verify if twenty five percent of 500.00 is $475.00
Does an owl have a backbone?
What is 25% of $500.00? I think the answer is $475.00 Can someone verify if twenty five percent of 500.00 is $475.00
The ______ was established in 1943 to assist in the transition from a peacetime to a wartime economy ?
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju
A blue rope is 3 times the length as a red rope. A green rope is 5 times as log as the blue rope of the total length of all 3 ropes equals 508.25m what is the l
What's 5 divided by x squared explain
Does an owl have a backbone?