Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

If 3x − 6 ≤ f(x) ≤ x2 − 3x + 3 for x ≥ 0, find lim x→3 f(x).
Evaluate the use of supporting materials in the following speech excerpt. Be sure to deal with all the supporting materials in each paragraph, and be specific i
Question 9 Write the equation of the line passing through (3,-17) parallel to 8x - 7y=87
A cell that is normally found inside freshwater environment mostly water is placed in a container and surrounded by a salt water solution which of the following
What can be inferred about the Cyclops in this excerpt from Homer’s Odyssey? "The land of Cyclops first, a savage kind, Nor tamed by manners, nor by laws conf
I need help with this question.
Solve the Proportion. 10/a = 15/24 a=?
Consider the two regression lines 3x+2y=26 and 6x+y=31, the regression coefficient of y on x is
Given positive integers $x$ and $y$ such that $2x^2y^3 + 4y^3 = 149 + 3x^2$, what is the value of $x + y$?
What is the value of p?