Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

which description shows copper at rtp? a) stationary and closed together b) stationary and randomly arranged c)vibrating and in a regular arrangementd) vibratin
Ms. MacDonald raises rabbits. she starts with five rabbits after a few months she counts five times as many rabbits
Read the passage below and answer the question. Here swelled the river in its boldest course, Interspersed by halcyon Isles on which nature had lavished all her
Describe how the graph is related to the graph of y = lxl.
a profit of 60$ ( Write an integer for each situation ) I neeedd hellpppp
what do african snails eat
If x and y are two complementary angles,then find the value of y if measure of angle x is 20 degree
According to the information you just read, why has education policy become more complex over the years?
an important feature of byzantine art
5(a) Consider the following schemesPetroleum>petroleum fractionsHigher petroleum fractions 1 , petrol + xX + Y MI >CH,CICH,CInX"V (CH2 - CH2 - CH2-CH2)n(i