PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

I need help please.
10) Solve -4x2-8. Graph the solution. A) B) D) · Hover over answer image to enlarge
Tourism is a main industry in the western part of the US. One of the reasons for people to flock there are the soaring mountains, rock formations, beaches, and
Use the map below to answer the question. Which of the following would be used to find a location on the map pictured?
what changes occurred in the voting population and in voting patterns between 1824 and 1828
I need help ASAP please and thank you
4. Which kind of graph would be best to use with these data? M&M'st in a bag Color Orange Brown Yellow Green Percent 20 | 13 14 16 Blue 24 Red 13 Bar graph
I’ve been (official)………………………………………… invited to the wedding.
which statement best describes the geological processes throughout history?
Write each fraction as a terminating decimal. a) 1 2 4 5 c) 1 1 6 e) 1 2 9 0 b) 5 8 d) 4 5 f) 2 3 2 2