kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Cary is 7 years older than Dan. In 7 years the sum of their ages will be 79. Find the age of each man now.
what is the length of the longest side of a triangle that has vertices at (-3,-1), (2,-1), and (-3,-7)?
Which types of freely moveable joints are often found in areas of the body, such as the shoulders and hips, needing movement in many directions? A. Pivot joints
Solve: 2 3 x - 4 = -2 A) -3 B) -4 C) -9 D) 3
Determine the intercepts of the line that passes through the following points
Please help! I have 36 coins with a total value of $2.35. The coins are 5-cent and 10-cent coins. How many 5-cent coins do I have?
what is sin4\5×cos3\5+cos4/5sin3\5​
What was one of the results of the holocaust A. Many Jews became involved in the rebuilding of Germany B. There was more worldwide support for the creation of
Whats the roots of the following three problems: 1. [tex]F(x) = \frac{(x-3)(x-1)}{(x-1)(x+2)}[/tex] 2.[tex]F(x)\frac{5x^{2}-10x+5 }{2x^{2}-5x +3}[/tex] 3. [tex]
what is sin4\5×cos3\5+cos4/5sin3\5​