Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

45+ POINTS!! How and what techniques did Claude Monet use to compose the Haystacks paintings?
The social sciences, including sociology, make the claim that ______
According to the myers-briggs type indicator (mbti) classification, people belonging to the "________" type are practical and prefer routine and order.
Find the slope of the line that passes through (-95, 31) and (-94, 6).
Which point is on the line that passes through (0,6) and is parallel to the given line
Charles spearman believed that intelligence is composed of
Which questions should you ask yourself in order to avoid frustration and inaccurate messages? check all that apply?
2.50 mol of gas occupy a volume of 112 L at a pressure of 1.00 atm. What is the kelvin temperature of the gas? 173 K 273 K 373 K 546 K
Are transactions for which there are, at present, no contracts or agreements between parties. a.backlog exposure b.quotation exposure c.anticipated exposure d.n
Which college did Christina Aguliera graduate from?