maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

-x² + 4x - 4 = 0 Solve the equation
A large truck loaded with scrap Stella weights 14 metric tons and is traveling north on the interstate heading for Chicago. It has been averaging 48km/h for th
What is the type of tissue that consist of living cells surrounding by an extracellular matrix?
what is it called when the species change over time
What is needed for an idea to be scientifically reliable?
360 miles traveled on 12 gallons of gasoline
Work out 5/8−2/5 Give your answer in its simplest form.
Which word in the sentence is a predicate nominative? Franklin d. Roosevelt was the only president of the United States to serve three terms. a. president b. on
What are the three requirements a person must satisfy in order to become a member of the ripper House of Representatives
21/24÷7/8 show work please