Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

A scientific law is 1. A university accepted conclusion based on testing 2. Always changing a new evidence is presented 3. Based on new evolving theories 4. Of
(Vx+2)(vx-2)=0 What is x?
Consider a disk of radius 4.9 cm with a uni- formly distributed charge of +5.6 (C. Compute the magnitude of the electric field at a point on the axis and 3 mm f
How does contact inhibition of cells prevent cancer
How does contact inhibition of cells prevent cancer
"..and tears stood on the rims of his red eyes." Is this personification, alliteration, or both?
The answer to the question
An object accelerates uniformly from 3.0 m/s east to 8.0 m/s east in 2.0 seconds. What is the magnitude of the acceleration of the object?
Can someone please help me with this I would really appreciate it
Find EF if DE=x+21, EF=x+20, and DF=19.