giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Lena bought 10 pounds of potatoes for $5.50 write the cost as cents per pound

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
10 pounds of potatoes for $5.50
one pound = $5.50 / 10 = $0.55

answer

it cost 55 cents per pound
Answer Link
cartersanders cartersanders
  • 02-08-2017
Just set the proportional problem up with the total cost over the total pound 
Answer Link

Otras preguntas

rachel has a collection of 40 stuffed animals . of the stuffed animals 3/8 are bears and 1/5 are dogs the rest are other animals . how many other animals does s
How do you calculate the initial speed given time and displacement? The question is: The longest kick in CFL history was 83.2m. If the ball remained in the air
can someone help me with number 25
how can you tell the difference between additive comparison and multiplication comparison
how many valenceelectrons does rare earth metals have
how can you tell the difference between additive comparison and multiplication comparison
if 120 marks is 60% what is full marks
briefly describe the five stages of the cell cycle
If you know two points on a line, how can you find the rate of change of the variables being graphed?
Why is India considered a subcontinent