alexusazbell alexusazbell
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 pomegranates and 2 kumquats cost $13, and 2 pomegranates and 4 kumquats cost $10, what is the price of one kumquat in dollars?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2017
3p + 2k = 13
2p + 4k = 10

multiply 1st equation by (2)

6p + 4k = 26
2p + 4k = 10
----------------subtract
4p = 16
p = 4

3p + 2k = 13
3(4) + 2k = 13
2k = 13 - 12
2k = 1
  k = 1/2
  k = 0.5

answer:
price of one kumquat in dollars = $.50 or 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

Kim believed he failed his math class because the test was too hard, passed his psychology class because the professor passed every student in the class, and di
Tiffany used her debit card to buy lunch for $9.72 on Wednesday. On Thursday, she deposited $9.72 back into her account. What is the overall increase or decreas
A cochlea is a spiral tube in the inner ear containing nerve endings necessary for hearing. a. True b. False
What are two nutrition related medical problems associated with children under the age of five in wic?
What are the key facts that support this main argument
I need a good teen Netflix show to watch :) lol
According to lincoln's second inaugural address (pages 279–280), before the war, the us government wanted to _______ slavery?
How can you decrease the number of calories you consume?
What is the weight of the 2 liter jug?
Use the formula to evaluate the series 1/3+1/9+1/27+1/81 Answers A 40/81 B 37/81 C 39/81