Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Wich of these words best describes the word criticize? win answer fault wisper ​
What is the difference between synchronous and asynchronous?.
Please help me with this math problem!! Will give brainliest if correct!! :)
What is an acceptable reason for a new federal bureaucratic organization to be created as an independent executive agency? A. Congress wants to limit the presid
Mark said, "in the data set,4, 5, 5, 8, the mean and mode the same. " Is he correct? Explain why or why not in your explanation make sure to state the value of
I’m really stuck on this question
Mariela desea un vestido , pero su mamá quiere un vestido para Mariela. Keiko necesita una chaqueta y unas botas. Mariela quiere comprarle unos lentes o
Photosynthesis inputs
Victor Stafford Reid Literary work and education
What is the total surface area for the figure shown below? 11 8 17 14 10