EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

For a fundraiser , Brad sold 2 less than 3 times the number of candy bars calls that Mary did . If they sold 334 total bars, find the number sold by each . Show
the product of half my number times my number is 162.what is my twice my number
What Is 89.519 Rounded To The Nearest Whole Number
number 6 please i need help this formula may help y=mx+b
The Chinese knew how to produce silk by about 2700 B.C. A. True B. False
Evaluate the expression, using the given value of the variable. 4 – 2x + 5x when x = 4 A. –24 B. –18 C. 16 D. 28
Who know Turkish 'Hello' ?
a baseball team has won 15 games and lost 12 games. Based on the results, which is the best prediction for the number of wins the team will have if they play162
number of outer rings in cesium and magnesium??
Looking at a cell under a microscope, you note that its a prokaryote. How do you know? a. the cell lacks cytoplasm b. the cell lacks a cell membrane c. the cell