ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

x+6/2=4. need help with this
Define the quoted word. And he "chafed" under the inglorious restraint longing for the release of his energies, the larger life of the soldier, the opportunity
Translate the following sentence into Math symbols, then solve the problem y more than 4 is -36
Name two ways that mitosis and meiosis are different
What does laura create a clay statue strange fruit?
Why was the battle of Stamford bridge important
is -22 an irrational number???
What is the lowest fraction of 0.875cm
hannah and anthony are siblings who have ages that are consecutive odd integers. the sum of their ages is 92 . which equations could be used to find hannah's ag
An airliner travels 2525 miles in 33 minutes. what is its speed in miles per​ hour?