HarperR9311 HarperR9311
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Learn with an example An 8-pack of sweatshirts costs $76.72. What is the unit price? per sweatshirt

Respuesta :

EbubechukwuK606997 EbubechukwuK606997
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{ \$76.72 is the price for 8-packs} \\ So,\text{ } \\ \text{Unit price}\Rightarrow\frac{76.72}{8}=\text{ \$9.59\$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Can someone plzzzzz help! Thank u I will give brainlist!
hOW MANY nibbles ARE IN ONE kilobyte?
Please help Help me
To the nearest millimeter, a cell phone is 105 mm long and 66 mm wide. What is the ratio of the width to the length?
What impact did the French and Indian war have on both England and its American colonies in terms of territorial acquisition, economic effect, and British merca
What the solution to -8+x=3
Pls need help no explanation just the answer!
What is another question determine the author purpose?
List and explain two major achievements made by India under the Gupta Empire. Why were these things so important​
Does Imperialism promote cooperation or exploitation?