cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Who would have supported the two sides in the English Revolution?
Douglas wants to draw a circle graph showing the favorite colors of his friends. When he polled his friends asking each their favorite color, 25% of his friends
I would like to know if 1 km is greater or less then 999 m
Who established a school for navigation?
Air Mass is a large body of air that has the same ____________ and ___________ throughout.
A restaurant has two pastry ovens. When both ovens are used, it takes about 3 hours to bake the bread needed for one day. When only the large oven is used, it t
State whether the following is an example of inductive reasoning or deductive reasoning You have a summer job as a mechanic’s helper. The mechanic asks you loos
Two identical capacitors are arranged in a circuit. What is the ratio of the equivalent capacitance of the circuit when the capacitors are in series to that whe
Which substance does not obey the Lewis octet rule? (a) N₂ (b) NO (c) CF₄ (d) Ar Can anyone explain this?
Tickets to a play cost $5 for adults and $2 for children. If 1,750 tickets were sold for a total of $7,100, how many children’s tickets were sold? Can someone e