fabtatirddunnet fabtatirddunnet
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 pet pound?

Respuesta :

RCIII RCIII
  • 04-02-2017
The total cost for peaches is $0.40 you get that by (0.5)(0.80) as for oranges (0.7)(.90)=$0.63 so $0.40+$0.63=$1.03
Answer Link

Otras preguntas

find the area of the square rug if its side is (5x 1) feet
I have a question asking "What is the average value of the function x^2+4x-9 on the interval [-1,7]?" I keep on getting the answer 10 by plugging in -1 for x an
+ Round 26 to the nearest 10. Round to 20 20 21 22 23 Round to 30 23 24 25 26 27 28 29 + 30 = answer??​
Please HELP! Select a figure from the options which continues the same series as shown by the problem figures. I need answer please.
who is at first went in universe?
Reciprocal of (3/7)^2
In a race the second place finisher crossed the finish line 1 1/3 minutes after the winner. The third place finisher was one and one 1 3/4 minutes behind the se
(true or false) the mass needed to sustain a nuclear chain reaction is known as the critical mass.
What is −314×435 ? Write the answer as a mixed number in simplest form.
write a letter to the editor of daily newspaper highlighting the problem people face in your village and also write few solutions ​