a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

III. PICTURE GALLERY Identify the following tools used in farming. 21.22.23.24.​
what is the mathematical relationship between the independent and dependent variables? Justify your answer.
Which body system is more important, the respiratory or urinary system? Why Brainly IF correct
Please helppp At a coffee shop, the first 100 customers' orders were as follows. Small Medium Large Hot 5 48 22 Cold 8 12 5 What is the probability that a cust
In a (n) ___________, the ruler is both a political and religious leader. I need this answer in the next minute 6th grade
What is one of the ways in which the Black Panther has supported the community?
0.2 recurring decimal to fraction
When were criminals first used to help create a system to help catch other criminals? the right answer is: during the 1800s i just took the test on edg! :)
Exterior angle theorem
HURRYYYY HELPPP MEEE