kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the following fraction 5/15
4 1/3 divided by 2 1/3
What would most likely happen to a person who is not getting enough essential amino acids in his or her diet?
SIMPLIFY 2x + 9 - 0.74x + 2.24
a number greater than 40 whose prime factorization contain 3 prime numbers that do not repeat
Job A pays $13.00 per hour. Job B pays $11.00 per hour but has health benefits. Health insurance costs $3,400 per year. You expect to work 2,000 hours during th
what did drinking wine symbolize in ancient Rome
if you earn one penny every 10 seconds of your life ,how many dollars would you have after 65 years?
you are traveling down the interstate averaging 50 MPH. How much has passed when you have traveled 120 miles?
Alan lives 10 times as far from school than linda