jalibrando jalibrando
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

18 bracelets in 3 hours

Respuesta :

ykowlessar39
ykowlessar39 ykowlessar39
  • 04-05-2022

Answer:

= 6 items per hour

Explanation:

This is a fraction equal to 18 items ÷ 3 hours

We want a unit rate where 1 is in the denominator, so we divide top and bottom by 3

18 items ÷ 3

3 hours ÷ 3

= 6 items/1 hour

= 6 items/hour

= 6 items per hour

Answer Link

Otras preguntas

What is the coefficient in the expression 5+ 9y
A 9-kilogram bag of cement costs $12.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent
David has been assigned to write a play for his university’s annual function. His teacher has asked him to write a play about the current political situation i
Which food combination contains the most salt and sugar? A. a burger and cola B. cereal and milk C. pasta and juice D. salad and soup
Identify two central ideas of the poem "Ulysses."
Choose a safe seafood choice for sushi. Why is it safe? I would choose __________ for sushi because _______________________ , so it is a safer choice for eatin
why isn't the optimization tool working?
Decide if the function is an exponential growth function or exponential decay function, and describe its end behavior using limits. y=0.8^x
about how much of the earths surface did the ussr take up?​
Pls, solve this question I'm confused about what to do multiplication or division Thanks!