workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

What event led President Monroe to issue his warning statement?
What can be said about the sign of the work done by the force f⃗ 1??
In the story “One Thousand Dollars,” Robert Gillian forfeits a $50,000 inheritance. What is the theme expressed by the author in this story? 1)Human kindness ca
a soccer player scores 3 goals in 2 games. How many goals are they expected to score in 9 games
How do plants in the desert behave to attract pollinators?
Any ideas on how to start off an informational essay about the Civil War or an idea for a hook?
In which sentence does an adverb clause modify a verb? The flag, flapping in the wind as I attempted to do my studies, made concentration impossible. I wanted
whats the answer to 4/5 × 1/2
Judaisms clergy is unique because...? They are needed for every ritual Most rituals can be performed without clergy Rabbi's are needed for everything There are
Genetics play a role in determining fat storage location and body shape myth or fact