777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Which of these led to the stock market crash of 1929, and, in turn, helped cause the Great Depression? Select all that apply.
Andrea has some money. Her brother gives her 7 coins worth 23 cents and now she has 73 cents. If she started with 5 coins, what coins did Andrea's brother giv
Cathleen was looking at 21 different colors to paint her bedroom. She liked about 1/4 of the colors.About how many colors did she like
how many championships did Kobe Bryant have? when did he retire? when did kobe be called the black mamba?
The actual war between the United States and Mexico started after the United States invaded Mexico. Mexico invaded the United States the United States sent troo
What is the Pythagorean theorem
What is the value of the discriminant for the quadratic equation –3 = –x2 + 2x?
Quiz 7 Write each expression in expo 1. log3 81 = 4
What are dust Davils?
What is the value of the discriminant for the quadratic equation –3 = –x2 + 2x?