agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Please answer them. 25 points.
what trait of the fox in the short story of a fox and a mouse
Can someone put “cede” in a sentence
If Billy plays Among Us for 3 hours a day, how many hours of Among Us does Billy play a month?
I need help answering this question . Please help
how to select multiple lines in mysql workbench and right shift
a cylinder has a radius of 5 and height of 3. what is the volume
Which was the most important effect of the Bessemer process? A. It allowed the production of more steel B. It produced better steel C. It made steel cheaper D.
When was the last time the bengals went to the super bowl.
If two angles are complimentary and one angle measures 34 degrees, what is the measure of the other angle?