promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

A taxi ride cost $29.50. The driver charged $3 plus $0.40 per 0.2 mile traveled. What equation could be solved to find out how many miles the car traveled?
How is the crust different from the mantle ?
The force of gravity between two objects is directly proportional to which of the following? a. the volume of each object. b. the masses of each object. c. t
What is the slope between y=7 and y= 4/3x - 7?
Pablo is running a 15.5-kilometer race. Which number sentence will tell how many meters Pablo will run if he finishes the race? A. 15.5 × 100 B. 15.5 ÷ 1,000 C.
GIVING 35 POINTS! Imagine you are a Northerner listening to the Gettysburg Address. How does it make you feel: Sad for those who died at Gettysburg? Encouraged
Use the data thing to answer all the questions plz
Which literary device is used to compare the "human dress" with "forged iron" in the poem? theme symbolism simile metaphor
i need help with 9 and 10 plz. thx :)
What is the solution of the inequality x+5<533?