nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following stages of the cell cycle occurs immediately prior to mitosis? (A) G1 (B) G2 (C) S (D) M (E) cytokinesis Can you please explain with some
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
What is the volume of a rectangular box that has base area of 75 square inches and a height of 20 inches
Payments designed to make up for war damage are known as
Can anyone help me with turning fractions into decimals 2 1/2
A wet towel is hanging on a clothesline in the sun. What process does the towel dry by?
What happens at a conservative plate boundary? Someone please help me in this because I have test today. Aswell please don't copy it from the internet.
How Do Clownfish Catch Their Food?
John Marshall's Supreme Court decisions in the early 1800's did all of the following, except...a.) increase the power of the federal government over the statesb
solve quadratic equation by factoring How do you do it 3k^2 + 72 = 33k