joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

The table on the left shows Tokuji's monthly budget. He has just learned that his rent will be increasing to $310. He also has a new short-term goal of saving
Where is trash from homes taken in most communities A. To a sanitary landfill B. To the nearest river C. To an empty field near by D. To the next town
Please help on this one?
Explain why the capitalist system developed in Europe. (pls explain so can understand​)
anwser asap 50 points What are the dimensions of the matrix? [1 0 7 -5 9 ] [-2 3 10 8 5] Enter your answers in the boxes. The matrix is a × matrix.
Developing nations whose governments owned businesses and controlled farming had what form of economy? traditional economy capitalist economy command ec
How was Cyrus McCormick’s 1834 invention used?
Evaluate the expression. Express the result in scientific notation. (9.08 × 106) – (2.25 × 105)
True or false: When it's argument is restricted to (0,2pi), the polar form of a complex number is *not unique*.
given the parent function f(x)=x^2 describe the graph of y=(x-5)^2-2