eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

lisa walked 8 miles more than tim lisa walked twice as far as tim how far did each walk
In which state of matter would you expect to find water, at 20°C on Earth?
why are the number of bears growing?
An online reputation is _____. -always negative -always positive -unprofessional -important
Every ten years, the Bureau of the Census counts the number of people living in the United States.  In 1790, the population of the U.S.  was 3.93 million.  By 1
Which of the following is a possible ancestor to modern humans? a. Australopithecine Afarensis b. Australopithecine Robustus c. Neanderthals d. Apes and Chimpan
A tortoise is walking in the desert. It takes 4 minutes to walk 6.4 meters. What is its speed?
Match the events from Shakespeare's Macbeth to the correct parts of the plot sequence Banquo's murder Lady Macbeth's sleepwalking Duncan's visit to Macbeth's c
What is the slope of line PT? PLZ plz HELP
Read the excerpt from Sudanese Slit Drum. This thinning would materially change the sound of the drum, evidence that although it might continue to be used for i