4apfmdeda5 4apfmdeda5
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 2à pounds of bananas cost $1 .89
what is the cost per pound?

Respuesta :

mfwilliams7670
mfwilliams7670 mfwilliams7670
  • 07-12-2021

84 cents a pound divide 2 1/4 by 1.89 equals 0.84

Answer Link

Otras preguntas

Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions