brandon72401 brandon72401
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the best buy? 7 pencils for $1.40 6 pencils for $1.26

Respuesta :

lightningboltwhy2006 lightningboltwhy2006
  • 06-12-2021

Answer:

7 pencils for 1.40

Step-by-step explanation:

1.40 ÷ 7= .20

but 6 pencils for 1.26

1.26÷6= .21

meaning 7 pencils for 1.40 is better

Answer Link

Otras preguntas

Jack has recently increased his consumption of whole grains and has just purchased a high-fiber cereal to eat for breakfast each morning, unlike the high-sugar
Why should women be involved in income generating practictice ?​
an article publication the school magazine suggesting there ways of improving sanitation in the school​
_______________ is the value of the best alternative given up when a choice is made.
find the highest number of student of whom 125 apples, 150 oranges and 225 mangoes can be divided equally​
The entire graph of the function h is shown in the figure below. Write the domain and range of h using interval notation.
find the missing number in ?/4 = 27/36​
Example of Exclamation
Chemicals or cleaning agents used to destroy germs are known as
“My Best Friend’s Girl” by The Cars shows an early example of New Wave crossing over to commercial radio. How does the music develop throughout the song? Are th