aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

what are 2 decimals whose quotient is about 4.1 need the answer fast!
Which phrase best describes cellular respiration? A. the process where energy from food is used by the cell B. the process where water molecules move across a m
x-5y=2 and 9x+8=15 solve by substitution
One tank is filling at a rate of 5/8 gallon per 7/10 hour. A second tank is filling at a rate of 5/9 gallon per 2/3 hour. Which tank is filling faster? WHY? WHY
Express as a trinomial: (2x – 3)(x + 7)
What was St.Cecilia's childhood like?
Can someone SMART redo these questions I mean I made a seven and I did all I could I need to know what went wrong
In a destructive wave, ___. a. backwash is stronger than swash b. swash is stronger than backwash c. water hits the beach in a straight line d. sand and small r
what is the solution to the equation? 16+x-11=18-5
each time a touchdown is scored at a football game 6 points are added to the score of the scoring team. a team already has 12 points what rule represents the nu