aaronvanovermeeren
aaronvanovermeeren aaronvanovermeeren
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah had a party and ordered pizzas for everyone to share. If she bought 5 pizzas for $62.50, how much did each pizza cost? (20 Points) $12.50 $312.50 $13.50 $15.62
PLS HELP

Respuesta :

SkyWomanAnn SkyWomanAnn
  • 02-12-2021

Answer:

Option A: $12.50

Step-by-step explanation:

equation being: 62.50/5=12.5

62.50 (total cost of the pizza's) / 5 (total amount of pizza's) = 12.5

otherwise, known as: $12.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

23= x - 9 X = 14 Please help me thanks!
who was responsible for increasing trade between china and europe?
the bugs May have thought all that wax tasted great fact or opinión
If a company produces 69000 units at an average of $10.00 labor per unit, material cost is .85 per unit and transportation cost of 1.8 per 100 units. What is th
Trapezoid MNOP has been transformed. The transformation can be expressed as (x, y) → (x − 6, y). Which transformation was applied?
How are pediment formed?
Will do any question you have for biology help. Which statement best compares a eukaryote and a prokaryote? A. Eukaryotes have cell wall. Prokaryotes have cell
y - 1 4/9 = 4 1/6 A) y = 5 11/ 18 B) y = 6 1/18 C) y = 5 2/9
Which phases of a substance can exist when the pressure is less than the pressure of the triple point? A. Solid and Liquid B. Solid and Vapor C. Liquid and Vapo
Hand to palm as foot is too