edgyrat54 edgyrat54
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

number 4. and 5.
What is the unit rate for each size?
Which size is a better buy? why?

number 4 and 5 What is the unit rate for each size Which size is a better buy why class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

4)

Regular  $4 / 8 cups = $0.50 / cup

Large    $6 / 15 cups = $0.40 / cup

5)

most people would consider the Large to be the better buy because the price per cup is lower.

Answer Link

Otras preguntas

what does y=3x mean on a line graph
Kyla measured the weight of a bunch of bananas as 1,100 grams using the scale. What is the margin of error? A. 1,000 g to 1,200 g B. 1,050 g to 1,150 g C. 1,150
Which is the most formal kind of functional writing? writing a letter to the editor creating a list of terms to study writing a text message taking a phone
how does sediment loss affect land and soil quality
Which word or words and punctuation corrects any errors in the sentence? Her mother-in-law was one of the most self-reliant ladies until she had a nasty fall.
Please help its due tommorow Antonym of earlier
Which statement is true about limericks? A. Limericks always have four lines. B. Limericks always contain nonce words. C. Limericks always tell true stories. D
Paints, glues, and liquid paper are examples of ______. carbon monoxide asbestos radon VOCs
432 square feet 2/3 is with what's the length
Amaya picked x amount of apples took a break and then picked v more. Write the expression that models the total number of apples or Omaya picked.