brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

ross has $500 in his savings account he is looking at two investment plans. under plan A, he will increase his plans about 150 a year. under plan B, he will inc
10.9010 has how many significant figures
Any driver under the age of 18 who are accumulates A 3 B 6 C 9 D 13 or more points within 12 months. If restricted for one year driving for business purposes on
look at this picture and help me out asap please (biology)
In which sentence do the subject and verb agree?
Where do new root cells form? Behind the root cap inside root hairs on top of the root cap under the cortex
explain what the placebo effect is​
A wheel rotated for 2 minutes. If it makes 3 & 2/7 rotations each minute, how many rotations does it make?
Solve for x. Answer in Interval Notation using Grouping Symbols. x^2+9x<36
Cory brings five 1-gallon jugs of juice to server during parent night at his school. If the paper cups he is using for drinks can hold 8 fluid ounces, how many