jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a benefit of the Sumerian writing system? a. It helped people understand nature. b. It helped people keep orderly records. c. It h
How do you change a fraction to a decimal
Olympic athletes have lower resting heart rates because A. their lungs tend to be naturally larger. B. they exercise regularly, which improves the efficiency of
Do humans beings live for as long as a million hours? Explain reasoning and calculations. This needs to be answered! It is urgent
He took the bad news with surprising 1.witheredness 2.pavilion 3.detachedness 4.resignation and showed no emotion
Tobacco use can negatively impact a person's health, family, and finances. True or false
A fern grows sporangia under its fronds. What is the next step in its life cycle?
Which sentence is correctly hyphenated? Which sentence is correctly hyphenated? She decided to take the long-winding road. A tall-dark man approached the entra
When is it helpful to use simpler numbers to solve a problem
25 POINTS! Which traits are characteristic of both single-celled and multicellular organisms? Choose all answers that are correct. A. contain organs that h