pattie101yaassss pattie101yaassss
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

arie01
arie01 arie01
  • 05-01-2017
the answer is 6.40 / 4 = $1.60
Answer Link

Otras preguntas

The point where the two axes intersect (0,0).
Which battle produced the bloodiest day of the Civil War?
The oldest rock in the world, the Granitic Gneiss, was found in what state?
The Scopes Trial was about: a. Freedom of the press b. Teaching evolution in school c. Prayer in school
Where should you go to read President Lincoln’s Gettysburg Address, which is carved in the walls of the Lincoln Memorial? a. Gettysburg, Penn. b. Washington,
The belief that the U.S. should extend all the way to the Pacific Ocean because it was God's will Spoils system Harriet Tubman Manifest Destiny Dawes Act
The Scopes Trial was about: a. Freedom of the press b. Teaching evolution in school c. Prayer in school
What modern First Lady wore a bejeweled American Flag in her lapel on every Fourth of July? Pat Nixon, Jackie Kennedy, Hillary Clinton Betty Ford?
A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch .each person in the group had either one soup or one sandwich.the sandwhiches cost $7.75 each and th
The Virginia town where Robert E. Lee surrendered to Ulysses S. Grant in 1865, ending the Civil War