We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

is 79,002 divisible by 6?
Why did most volunteers stay to defend the alamo when they knew it meant almost certain death?
what is zeus's home town?
what was the effect of the immigration act of 1990? A) fewer states offered bilingual education B) many illegal immigrants were deported C) fewer immigrants ca
Federalist Papers: a. were written to persuade the public to support ratification of the constitution. b. both a and c are correct c. were an attack against the
A rectangle has a perimeter of 50 centimeters. If the width of the rectangle is 10 centimeters, what is its length? step by step on how you got answer. thank yo
Which number is between 0.5 and 8/9 A.25/36 B.1/3 C.22/24 D.7/24
52. Which is true about all the different types of matter? It is all made of the same types of molecules. It is all made of the same basic particles. Diff
Leslie needs 324 inches of fringe to put around the edge of a tablecloth.The fringe comes in lengths of 10 yards.If Leslie buys 1 package of fringe, how many fe
if a figure is a square then it is a regular quadrilateral is this true or false