torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

why did the confederacy face food shortages as the civil war progressed?
how many times does 144 go into 540
What brst reveals the central conflict of learning guitar
what did the quartering acr require colonists to do in 1765
the spanish who lived and worked in missions often forced native americans to
Jamie and Sara went shopping at the mall. Jamie spent $25 more than three times what Sara spent. Jamie spent $154. Which equation will help us find how much Sa
is the square root of 81 a rational number and a integer
why were there fewer slaves in the backcountry of the southern colonies than those areas closer to the coast
when you begin an experiment why is it important to record your data
dayo read 4/5th of a story book which has 500 pages. how many pages of the book is not yet read by dayo?