Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

Which line from the poem most clearly suggests that the speaker has faced hardship in his adult life
Read these sentences. In a survey, 75% of the student body said they would vote for the bear as the school mascot. This fills me with _______! Choose the word
A parabola drawn on a coordinate plane has vertex (1,−2) and focus (4,−2) . The parabola opens to the right. Which of the following is an equation of this parab
Working out for 5(a+3)=8
_____ formation absorbs ultraviolet radiation that would be lethal if it reached the surface. Hydrogen Helium Ozone
PLEASE HELPPPPP WILL GIVE BRAINLIEST!!
8a + 16c. What is the value of the expression when a = –5 and c = –1? Enter your answer in the box.
which pair of functions measures you have confident you are in your abilities
A city council with six members must elect a three​-person executive committee consisting of a​ mayor, deputy​ mayor, nothingand treasurer. How many executive c
________ is a decision maker's ability to discover original and novel ideas that lead to feasible alternative courses of action. A.Groupthink B.Dialectical inqu