aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Why did al qaeda attack the twin towers in 1993?
Tamara's dosage of medication has recently decreased 20 milligrams per day. What is the total decrease in Tamara's medication at the end of the week. Show your
Which statement about cancer is true? A)Cancer starts when cells stop growing and dividing. B)Growth factors control when and how fast cells die. C)M
Which type of protist gets nutrients by absorbing them from dead and/or decaying organisms?
What style of poetry is whitman known for writing?
What nations gained controlled of germany after WW2?
Solve for x: −3(x + 3) = −3(x + 1) − 5. 6 −6 All real numbers No solution
Which propaganda technique is used in this sentence? The world is moving to 3-D television. When will you? a. Snob appealB. Glittering generalitiesC. BandwagonD
Which of the following is an example of what a conclusion should NOT do? Restate the new idea Introduce a new idea Summarize key points "Wrap up" the compositi
A car is driving at a speed of 40 mi/h. What is the speed of the car in feet per minute