Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Find the length of the missing side. The triangle is not drawn to scale.
why did salem witch trials end​
NEED HELP NOW PLEASE!!!!!! Why were Americans happy when they first learned of the French Revolution
Should the government prevent Beta's domination of the market so that there are other places where people can buy the things they want?
if bacteria foubles every 20 minutes how much bacteria will there be after 4 hours ​
Tú ________ en español. A. pensáis B. piensas C. pienso D. piensa
Why did the Japanese shogunate bow to Commodore Perry’s demands?
HELPPPPPPPPPPPPPPPP PLZZZZZZZ?!?!!!!!!
When a legislative committee has members of the House of Representatives and the Senate it is called a A) Joint Committee. B) Select Committee. C) Standing C
Choose the best paraphrase for the sentence below: “A pox on you for your loathsome chiding!” A: Curse you for your hateful scolding B: May you be diseased for