s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Parallel Lines Cut by a Transversal: Maze Directions: Begin the Start Here" square, and let the right answer lead you to the next problem. Shade in the path al
What's 89.25 to the nearest tenths
2 1/2 - 1 2/7 the last question to finish my one of many tests ive been piling up
What does Miranda beg Prospero to do with the men in the shipwreck? A. keep them safe B. send them away C. buy them taco bell D. kill them
WHO SELLS IN A STORE? A SALESWOMAN OR A CASHIER
HeRe R SoME poInTS For GrOWth MiNDSet, TO maKe yaLL' FEel BettER
need help with my homework plz
Find the equation of the line. A line that is perpendicular to the graph of 3x +2y =6 and contains the point (6,-3)
If the first three Fibonacci numbers are defined as x1, = 1,x2 = 1 and x3 = 2, what is the value of n for which Xn + Xn+1 = 34 ?
The American Revolution was a war fought by American patriots to gain freedom from British rule. The French came and helped the patriotic colonials. Explain how