aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

area is 320 square feet width is 4/5 length
Give all solutions if the nonlinear system of equations, including those with no real complex components. y=x^2+6x 4x-y=-24
How do u do this ??? Alistair buys an antique chair for £600. It is expected to increase in value at the rate of 4.5% each year. How much is it expected to be w
what types of units are used to describe area?
What is a federal scout
How do u do this ??? Alistair buys an antique chair for £600. It is expected to increase in value at the rate of 4.5% each year. How much is it expected to be w
The radius of a bicycle wheel is 12 in. What is the approximate circumference of the wheel?
The edge of one cube is 4 m shorter than the edge of a second cube. The volumes of the two cubes differ by 1216 m^3. Find the edge of the smaller cube.
What is x+y+4x-3x+2y+ 3y
There were 75 rocks is Boxes A,B, and C. After moving 28 rocks fro Box A to B, 24 rocks from B to C, and 19 rocks from C to A,there was an equal number of rocks