britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

A well tested explanation for a wide range of observation or experimental results is called a scientific
Explain why the conversion ratios used between the SI and imperial systems are not nice, round numbers like those used to convert within either system.
what are the pros and cons of the stamp act ?
Choose the correct sentence. a. You paid your money and takes your choice. b. You payes your money and takes your choice. c. You pay your money and take your ch
1.How does inertia affect a person who is not wearing a seatbelt during a collision?
Multiply. –7 ∙ 8 a. –56 b. –1 c. 1 d. 56
Earth's greenhouse effect is most directly related to the _____ cycle. a. argon b. carbon c. oxygen d. nitrogen
what is a antonym for organelle
Tickets to a museum cost $17 each. For a field trip, the museum offers a $4 discount on each ticket. How much will tickets for 32 students cost?
if x equals 8-(-2.25) and y equals 6-4.2-(-4.9) what is the value of x-y